Utställningsort: Sista anmälnings dagen: Domare: Datum: Resultat :

Sweden 2018
Update 21/5

My Dog 2018 Nordic   Einar Paulsen 2018-01-04 BOB Skippers Alright 
BOS
Bikkjehaugens Jenny
My Dog 2018 Int Ann Ingram Irland 2018-01-04 BOB Skippers Alright 
BOS
Bikkjehaugens Jenny
SNK Östra Sollentuna Rob Douma 2018-01-13 BOB Chiqui Bear´s Iindra
BOS Schimo´s Desolation Row
Malmö 2018 Int   Ehrenreich Guenther, Österrike
37 anmälda
2018-04-01 BOB  Moonshinelovers Dark Knight 
BOS Newf-Bear´s Beloed Brandy 
Sundsvall Minnesutställning  

Frode Jevne, Norge
12 anmälda

2018-04-08 BOB Schimo's Born To Be Wild
BOS
Bikkjehaugen 's Fabian
Västerås Nat

Dan Ericsson
10 anmälda

2018-04-28 BOB Bärenhjelm´s Br Zebulon Macahan
BOS
Chiqui Bear´s Iindra
Lidköping NORDIC Johan Andersson 2018-05-12 BOB
BOS
Orizza's Una Bella

Hässleholm NORDIC          

Anne-Chaterine Edoff 2018-05-19 BOB Cayzencle's Expensive Edison
BOS
Cayzencle's Exotic Electra
Morokulien NNK   Siklos Bela 2018-05-19 BOB Fagergaards Cuzuk
BOS
Morokulien SNK   Marie Pierre Delaunay 2018-05-20 BOB Coolbears Firework
BOS
Schimos Born To Be Wild

Piteå Nat

John J Walsh, Irland
6
anmälda
2018-05-26 BOB
BOS

Gimo NORDIC

  Johnny Andersson
9 anmälda
2018-05-26 BOB
BOS

Norrköping Nat

Cindy Pettersson
12 anmälda
2018-06-02 BOB
BOS
Vänersborg NORDIC   Maritha Östlund-Holmsten  2018-06-10 BOB
BOS

Leksand  Nat

Zorica Salijevic 2018-06-09 BOB
BOS
SNK Hässleholm   Karin Butenhoff Tyskland 2018-06-10 BOB
BOS
SNK Vännäs   Nils Molin 2018-06-16 BOB
BOS

Vännäs Nat

  Benny Blidh Von Schedvin, Sverige   2018-06-17 BOB
BOS

Gällivare NORDIC

  Juha Putkonen, Finland 2018-06-29 BOB
BOS
Alfta Nat   Charlott Sandberg 2018-06-30 BOB
BOS

Borås Nat  

Kevin Young, England 2018-07-01 BOB
BOS

Tvååker  NORDIC

Carin Åkesson 2018-07-06 BOB
BOS

Tvååker  Nat

  Anette Edlander 2018-07-07 BOB
BOS

Piteå Int 

  Birte Scheel, Danmark 2018-07-14 BOB
BOS

Köping NORDIC

Börge Espeland, Norge 2018-07-22 BOB
BOS

Ransäter Int 

Agneta Pamp 2018-07-29  

Svenstavik NORDIC

Aina Lundmark 2018-08-04  
Stockholm Märsta Int   Péter Harsányi, Ungern 2018-08-05  

Askersund Nat

  Cindy Pettersson 2018-08-11  

Ronneby Nat

  Per Kristian Andersen, Norge 2018-08-12  

Överkalix Nat

Boo Lundström 2018-08-18  

Norrköping NORDIC

Guy Jeavons, Kanada 2018-08-18

 

 

Eskilstuna Nat

Liz-Beth C Liljeqvist 2018-08-19  

Newfoundlandshundens dagar

  2018-08-23  

Newfoundlandshundens dagar

Johnny Andersson 2018-08-24  

Visby Nat

Aina Lundmark, Sverige 2018-08-25  

Visby Int

Svend Løvenkjær, Danmark 2018-08-26  

Backamo Ljungskile

Fredrik Norgren 2018-08-26  

Öland Nat

Eva Eriksson 2018-09-01  

Högbo NORDIC

Åke Cronander 2018-09-02  
Gimo Nat  

 Ann-Christin Sultan

2018-09-09  

Eslöv Nat

Jahn Stääv 2018-09-23  
Sundsvall SNK    Monica Åkesson 2018-10-06  

Sundsvall Int

Karl-Erik Johansson 2018-10-07  

Växjö Int

Eva Liljekvist Borg 2018-11-02  
Fabrizio La Rocca 2018-12-08  

 

Utställningsort: Sista anmälnings dagen: Domare: Datum: Resultat :

Norway 2018
Update 14/4

 
Telemarkshallen Bø i Telemark NKK Elisabeth Bugge Olsen, Norge 2018-02-17 BOB Bikkjehaugens Jenny
BOS
Skippers Alright 
Stathelle, Durayhallen NNK   Guido Puts Nederland.  2018-02-18 BOB Coolbears Firework
BOS
Coolbears Chablies
Sørlandshallen, Kristiansand NKK Gina Ekström Persson, Sverige 2018-03-18 BOB Skippers Alright 
BOS Bikkjehaugens Jenny
 Bergen, Frøyahallen   Jan Counotte Belgia 2018-04-07  
Bergen Racketsenter NKK NORDISK Marie Petersen, Danmark 2018-04-08 BOB Skippers Alright 
BOS Bikkjehaugens Jenny
Ålesund  NKK  NORDISK  

Astrid Indrebø, Norge

2018-05-05  
Morokulien NNK   Siklos Bela 2018-05-19 BOB Fagergaards Cuzuk
BOS
Morokulien SNK   Marie Pierre Delaunay 2018-05-20 BOB Coolbears Firework
BOS
Schimos Born To Be Wild
Østlandet NKK  

Stuart Mallard, Storbritannia

2018-06-03  
Tromsø Int NKK  

Kurt Nilsson, Sverige

2018-06-17  
Kristiansand NNK    Guido Perosini,  Italia. 2018-06-23  
Trondheim NKK Trine Gustavsen, Norge 2018-07-01  
Fauske NKK Int NKK   Carin Åkesson, Sverige 2018-08-04  
Lillehammer NKK   Joseph, Esther, Australia 2018-08-19  
Rogaland Int NKK   Wesley Mccrum, Irland 2018-09-15  
Harstad NORDISK   Rony Doedijns, Nederland 2018-10-06  
Lillestrøm NORDISK    Kerstin Einarson, Sverige 2018-11-16  
Lilleström Nv-18

 

  Rune Fagerström, Finland 2018-11-18  

v

ingsort: Sista anmälnings dagen: Domare: Datum: Resultat :

Denmark 2018
Update 22/4

Vinter specialen Paul D’hooge, BE 27.01.2018 BOB Disoranto Pact For A Purpose
BOS
Mount Pearl's Kickstarter
Vinter specialen

Jan Counotte, BE

 
28.01.2018 BOB Mount Pearl's Kickstarter
BOS
Brooklynbear Ambassador
Fredericia Hassi Assenmacher-Feyel, Tyskland 10.02.2018 BOB Mount Pearl's Kickstarter
BOS
Moonshinelover's Dark Knight
NFK Gormhallen, Jelling   Bernhard Metraux 21.04.2018 BOB Moonshinelover's Dark Knight
BOS
Fagergårds Chantel
NFK Gormhallen, Jelling   Karin Butenhoff Tyskland 22.04.2018 BOB Newf-Dreams Rebekka
BOS
Moonshinelover's Dark Knight
Roskilde Nordisk Miroslaw Redlicki, Polen 11.05.2018
 
 
Roskilde Christine Rossier, Schweiz 12.05.2018  
Roskilde (kval. til Crufts)   Per Svarstad, Sverige 13.05.2018  
Vejen  

Elina Haapaniemi, Finland

16.06.2018
 
 
Vejen (kval. til Crufts)

Birgitte Schjøth, Danmark

17.06.2018
 
 
GOLD CUP    William Dobbin, GB 19.07.2018  
GOLD CUP  

William Dobbin, GB

20.07.2018  
GOLD CUP    Beatrice Schiatti, IT 21.07.2018  
GOLD CUP   Beatrice Schiatti, IT 22.07.2018  

Dansk Kennel Klub
Kreds 5 Billund Nat

 

 

Augustin Ionescu

05.08.2018  
Bornholm

Monika Blaha

18.08.2018
 
 
Bornholm

Ramuné Kazlauskaite, Litauen

19.08.2018  
Ballerup Int

Orietta Zilli, Italien

22.09.2018  
NFK Sjælland   Stephen Hourihan, IE 2018-10-06  
NFK Sjælland   Klaus Rücker, DE 2018-10-07  
Herning Michael Leonard, Irland

2018-11-03

 
Herning Camilla Gothen, Danmark

2018-11-04

 
Juleutställning   Joanne Watts, UK 2018-11-04  
         
         
         
         
         
     

 

 

Finland 2018
Update 8/2

Utställningsort: Domare: Datum: Resultat :
Kajaanin Tiina Taulos 2018-01-13 BOB Vaskipuron Hercules Hirmuinen
BOS Juno-Juhekin Qingo
Åbo Int Erwin Deutscher, Austria 2018-01-21 BOB Wave Seeker's Southwestw Satellite
BOS
Wave Seeker's Talking To The Moon
BOB breeder Wave Seeker's
Lahti Int Jean Lawless, IR 2018-03-25 BOB
BOS
Imatra  Int Johnny Andersson 2018-04-01 BOB
BOS
Imatra  Int Tuula Savolainen 2018-04-02 BOB
BOS
Vasa Int Anette Edlander 2018-04-15 BOB
BOS
Tampere NORD

Charlott Sandberg

2018-05-06

 

BOB
BOS
Helsinki Int

Matti Tuominen

2018-05-19 BOB
BOS
Hamina NORD

Petra Junehall

2018-05-20 BOB
BOS
Joensuu Int Francesco Cochetti 2018-05-19 BOB
BOS
Oulo NORD Klaus Strack 2018-07-07 BOB
BOS
Kuopio Sawo Nat Jasna Matejcic 2018-08-03 BOB
BOS
Kuopio Sawo NORD Tino Pehar 2018-08-04 BOB
BOS
Kuopio Sawo Int Marian Draganescu 2018-08-05 BOB
BOS
Eckerö Int Karl-Erik Johansson 2018-09-29 BOB
BOS

 

     

 

Utställningsort: Sista anmälnings dagen: Domare: Datum:  Resultat :
   

 

2018
Update 1/5

   
Crufts England 2018   Mr D J Butcher 8/3 2018  
Internationell Tallin  Winner 2018   Csaba Zsolt Lokodi 10/2 2018  
Estlänska Newfounlands klubben     Nadezda Streltsova 11/2 2018

 

 
Internationell Dog Show Riga Cruft kval  2018   Elena Agafonova (Italy) 17/3 2018  
Internationell Dog Show Riga 2018   Joao Vasco Pocas (Portugal) 18/3 2018

 

 
Lithauen Newfoundland klubb   Stephen Kinsella 19/5 2018  

World Dog Show 2018 Amsterdam

  female Petr Rehanek (CZ)
males
João Vasco Poças (PT)
9-12/8 2018  
International Dog Show Baltic Winner 2018     18/8 2018  
ESTLAND SPECIALITY SHOW FOR NEWFOUNDLANDS   PETRA JUNEHALL 19/8 2018  
Europa vinnare 2018 Polen   Alexsey Belkin (RU) 13/10 2018  
         
         
         
         
         

 

2015